Pärnu jäätisekohviku arhitektuurikonkurss

Arhitektid:
Ingrid Aasoja, Aleksandr Zverev

Võistlustöö: 2012

Võistlustöö KLOTSID inspiratsiooniks on puidust mänguklotsid. Mänguklotsid omavad erinevaid omadusi (erinevad värvid, tähed, kujundid jms), mistõttu on neid huvitav kokku panna erinevateks ehitisteks. Klotse on kerge ühendada ja nad järgivad moodulit. Kõik see on ideaalne hooajaliste Pärnu jäätisekioskite (või muude kioskite) kujundamisel.

Kavandatud jäätisekioskid koosnevad 400x400x400mm vineerist klotsidest, mis on ühendatud kioskiteks, puhkealadeks ja muuks võimalikuks konstruktsiooniks. Nende klotside põhikonstruktsioon on vineerist kuubik, millele materjalide ja osade liitmisel on määratud erinevaid funktsioone ja võimalusi, näiteks:
kõik neli külge vineerist moodul – läbipaistmatu sein/lagi/põrand
kaks külge klaasiga moodul – aknamoodul
alt lahtine valguselemendiga moodul – valgusti pimedateks kellaaegadeks
mõlemast või ühest küljest lahtine moodul – riiul
ühest küljest klaasile paigaldatud tähega moodul – valgusreklaam, millest annab moodustada sõnu, nt JÄÄTIS
kõlariga moodul
turvakardinat varjav moodul (mitu moodulit läbiv süsteem)

Klotsid on omavahel ühendatud poltidega, mis võimaldab antud kioskite mõõtmeid arvestades piisava konstruktiivse püsivuse, samas tagab kerge monteeritavuse. Klotsid ise on veekindlast vineerist, ühenduskohad on ilmastikukindlate poltühendustega. Kioski katusele paigaldatakse minimaalse kaldega rullmaterjal, vihmaveeäravool peidetakse kandva konstruktsiooni sisse. Ööseks suletakse kiosk läbipaistmatu turvakardinaga, mis lastakse leti kohalt alla.

Klotsidest ehitatakse kioskid, mis on iseseisvad mahud. Antud lahendus võimaldab juba siseruumis ühendada vajalikud piirded, millest väljas pannakse kokku juba ruum. Kioskitele saab erinevates linnasituatsioonides juurde ehitada ka puhkealad – istumise ja lesimise alad ostetud jäätise nautimiseks. Miks mitte veel muidki funktsioone, nagu liivakast, mis toob ranna linna keskuse poole lähemale.

Kioskis on funktsionaalsust arvestades ruumi kahele joogikülmikule (seina ääres) ja 2meetrile jäätisevannile (müügileti sisse integreeritud) ning riiulitele seinas (vt riiuli moodul), sh kätepesule. Lisaks on kioskil tühi lett, mille all on riiulipind (riiulimoodul). Sellele letile saab asetada kassaaparaadi ja vajadusel veel kaupa. Kiosk on kavandatud nii, et selles saab töötada kaks teenindajat, kui kauba käive seda nõuab.

Kioski lett keerab ümber nurga, mis võimaldav vaba ligipääsu ka liikumispuudega klientidele. Muidu on küll kioski „peauks“ 2 astme võrra tänavast kõrgemal (puhkeala võimaluse tõttu), kuid välisküljele keerav letiosa võimaldab kioski avada ka madalamale, tänava tasandile.